Taśmy sprężynowe – dlaczego są tak popularne?

Nowoczesne technologie

Współczesny przemysł stara się korzystać niemal z każdego rozwiązania, które gwarantuje, że działania przyniosą zamierzony efekt. Ostatnim trendem zdają się być właśnie taśmy sprężynowe, nazywane także taśmami węglowymi. Okazuje się, że jest to produkt, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach dzisiejszej gospodarki, chociażby w transporcie czy branży budowlanej.
Z tego artykułu dowiesz się więcej o charakterystyce i wykorzystaniu owego materiału.

Czym dokładnie są taśmy sprężynowe ?

To produkt, który powstaje ze stali nierdzewnej, zawierającej domieszki takich metali jak krzem czy chrom. Dodatkowo, taśmy te nazywane są węglowymi, ponieważ w ich strukturze znajdziemy domieszkę tego właśnie pierwiastka. Dzięki takiej budowie chemicznej finalny produkt jest odporny na korozję, promieniowanie UV oraz niskie i wysokie temperatury. Warto też wspomnieć, że materiał dobrze radzi sobie z wszelkimi obciążeniami mechanicznymi oraz drganiami czy wibracjami.

Ważną zaletą taśm sprężynowych jest fakt, że mogą one być wyprodukowane i dostarczone w rozmaitych formach. Od okręgów o różnych średnicach wewnętrznych, przez szpule, aż po proste odcinki, docięte zgodnie z naszym życzeniem.

Należy też wspomnieć, że jest to produkt wysoce specjalistyczny, który musi spełniać wygórowane wymagania. Jednak przestrzeganie norm sprawia, że finalny efekt, w postaci gotowego produktu, można nazwać doskonałym.

Gdzie stosujemy taśmy?

Jak wspominaliśmy na początku, taśmy węglowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach dzisiejszego przemysłu. Podczas transportu masywnych elementów, świetnie sprawdzają się w roli zabezpieczenia ładunku. Również branża budowlana chętnie korzysta z tego rozwiązania, pozwala ono bowiem mocować zarówno kable lub przewody, jak i słupy oraz maszty. Jako że tak obrobiona stal cechuje się wysoką wytrzymałością i plastycznością materiału, znajduje zastosowanie także przy produkcji sprężyn oraz resorów. Kluczowa jest tu zdolność powracania do kształtu pierwotnego, która zachowuje skuteczność nawet po wielu odkształceniach.