Czy warto wykorzystać naturalny kamień w budownictwie?

Kamień naturalny

Korzystanie z naturalnego kamienia we współczesnym budownictwie, to bardzo dobre rozwiązanie z wielu względów. Przede wszystkim jednak, naturalne kamienie charakteryzują się dużym poziomem twardości oraz odporności na uszkodzenia. Poza tym sprawdzają się w bardzo szerokim spektrum zastosowań. Możemy z niech wykonać praktycznie wszystkie elementy wykończenia wnętrz. Bardzo często znajdują także zastosowanie w wykańczaniu obejścia domów. Warto nieco poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zastosowania kamienia w budownictwie, oraz jego parametrów technicznych. Pozwoli nam to podjąć decyzję w kwestii tego, czy czasem nie zdecydować się na takie rozwiązania także w swoim domu jednorodzinnym.

Obszar zastosowania kamieni naturalnych w wykańczaniu wnętrz.

Jak już ustaliliśmy wcześniej, kamienie naturalne są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w wykończeniach wnętrz, wobec czego warto przyjrzeć się konkretnym przypadkom ich zastosowania. Tym bardziej, iż jest to stosunkowo szerokie spektrum. Do zdecydowanie najczęstszych przypadków zastosowania naturalnych kamieni będziemy zaliczać następujące sytuacje:

  • Wykonywanie posadzek marmurowych oraz granitowych – zdecydowanie najczęściej.
  • Blaty kuchenne oraz zlewozmywaki z granitu i marmuru – w ostatnim czasie pojawia się forma uproszczona. Są to wyroby imitujące naturalny kamień czyli konglomerat, wytwarzany z kruszywa kamiennego oraz żywic.
  • Płytki ścienne – stosowane zarówno w pomieszczeniach kuchennych, jak również w łazienkach oraz innych.
  • Schody wewnętrzne oraz zewnętrzne
  • Obudowy kominkowe z piaskowca lub granitu
  • Parapety okienne z marmuru i granitu
  • okładziny i elewacje kamienne

Jest to więc materiał o szerokim zastosowaniu w wykańczaniu wnętrz.

Korzyści płynące z zastosowania naturalnego kamienia.

Warto także podkreślić, iż naturalne kamienie cenione są przede wszystkim ze względów swoich licznych zalet. Do zdecydowanie najistotniejszych zalicza się ich wysoki poziom estetyki. Wnętrza wykończone naturalnym kamieniem charakteryzują się elegancją i stylem na wysokim poziomie. Można wiec powiedzieć, iż w znacznym zakresie podnoszą prestiż danego budynku. Niemniej istotne są także parametry techniczne kamieni. Są one bardzo trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju przypadkowe uszkodzenia. Dzięki temu też, trudno doprowadzić przypadkowo do zniszczenia posadzki marmurowej. Przekłada się to także na żywotność elementów wykończeń wnętrz z kamienia. Są one w stanie bezproblemowo przetrwać okres liczony nawet w setkach lat. Zresztą po dziś dzień możemy podziwiać nawet niektóre starożytne wnętrza wykonane właśnie z marmuru czy też trawertynu.

Dzięki tym wszystkim zaletom, współczesne usługi kamieniarskie utrzymują obroty na stałym, wysokim poziomie. Dodatkowo, obecnie stosowane technologie i nowoczesne narzędzia usprawniają tylko proces obróbki naturalnych kamieni, a to przekłada się na obniżenie ceny finalnej. Dzięki temu z kolei rośnie popyt i tak zapotrzebowanie na usługi kamieniarskie stale utrzymuje się na dobrym poziomie.