Zasłony okienne i ich współczesne warianty.

Wykończenia wnętrz

Zasłony okienne to bardzo pożyteczne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mieć wpływ na to, ile światła dziennego będzie wpadać do naszego domu. Taka kontrola jest bardzo pożyteczna w wielu przypadkach, o których powiemy sobie nieco szerzej w dalszej części. Obecnie do kontrolowania ilości światła wpadającego do poszczególnych pokoi naszego domu czy też mieszkania, stosowane są nowoczesne zasłony okienne. Będą to przede wszystkim rolety okienne. Niemniej jednak w dalszym ciągu w użytku są także żaluzje. W przypadku zaś okien o kształtach bardziej nietypowych, na przykład okrągłych, bądź tez nawet trójkątnych, zastosowanie znajdują plisy, czyli specyficzna forma rolety okiennej.

Które zasłony okienne będą najlepszym rozwiązaniem?

To oczywiście jest uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę, iż każdy rodzaj rolety czy też żaluzji będzie charakteryzować się innym poziomem kontroli nasłonecznienia. Warto tutaj więc przyjrzeć się im wszystkim nieco bliżej, co pozwoli nam skutecznie podjąć właściwą decyzję w tym zakresie.

  • Rolety okienne – stanowią zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie w tym zakresie. Rolety wewnętrzne doczekały się wielu różnych wariantów, z których każdy charakteryzuje się innymi możliwościami. Mamy tutaj więc rolety dzień-noc, rolety klasyczne, kolety termiczne (odbijające ciepło na zewnątrz), rolety kasetowe ze specjalnymi prowadnicami i z cała pewnością jeszcze kilka typów się znajdzie. Rolety zewnętrzne zaś, występują w jednym wariancie, a ich zadaniem poza zatrzymywanie promieni słonecznych jest ochrona okna przed ewentualnymi uszkodzeniami. Na przykład w czasie nawałnicy z gradem itp.
  • Żaluzje – to już rozwiązanie nieco przestarzałe, aczkolwiek można się jeszcze spotkać z jego zastosowaniem. Wyróżnić możemy żaluzje poziome oraz pionowe. Pionowe są jeszcze w miarę spotykane w pomieszczeniach biurowych, bowiem tam sprawdzają się idealnie. Składają się z szerokich na około 5cm pionowych pasków materiału, obracających się wokół własnej osi. Użytkownik decyduje w jakim położeniu znajdują się paski, a tym samym, albo przepuszczają światło, albo też całkowicie je blokują. Żaluzje poziome są już raczej niespotykane.
  • Plisy okienne – to szczególna forma rolety, w której materiał jest zwijany na swego rodzaju harmonijkę. Obecnie plisy w Wiśle można dostosować zarówno do okien klasycznych, jak również do okien o kształtach nietypowych. Najczęściej, plisy stosowane są do okien okrągłych oraz trójkątnych czy też trapezowych. W przypadku okien standardowych, o wiele częściej stosowane są klasyczne rolety.

Podsumowanie

Można więc tutaj stwierdzić, iż nowoczesne zasłony okienne, zapewniają nam przede wszystkim możliwość kontrolowania ilości światła dziennego napływającego do wnętrza naszych pomieszczeń. Jeśli zaś mądrze dokonamy właściwego wyboru rozwiązania, to z całą pewnością automatycznie wpłynie to na podniesienie komfortu panującego w naszym domu bądź też mieszkaniu.