Stal i zalety jej stosowania w przemyśle budowlanym.

Stal

Przemysł budowlany od wielu już lat wykorzystuje stal jako jeden z podstawowych materiałów budowlanych, aczkolwiek można tutaj zauważyć, iż w ostatnich latach zużycie stali wzrasta i to dość wyraźnie, od roku 2000, światowa produkcja stali stale utrzymuje się na poziomie powyżej 800 mln ton rocznie, stale rosnąc, co też pozwala przypuszczać, iż niebawem może przekroczyć magiczny poziom 1 mld ton rocznie. Wynika to przede wszystkim z faktu stale rosnącego zapotrzebowania na stal w przemyśle budowlanym, gdzie wykorzystywana jest przede wszystkim jak wzmocnienie w elementach żelbetonowych, czyli stal zbrojeniowa, oraz w technologii konstrukcji stalowych, gdzie zastosowanie znajdują bardzo duże, ciężkie i gabarytowe elementy, z których wykonywane są nowoczesne obiekty przemysłowe. Zobaczmy jednak jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Konstrukcje stalowe.

Jedną z technologii pochłaniających zdecydowanie największe ilości stali jest technologia konstrukcji stalowych, w której przygotowane wcześniej prefabrykaty stalowe, poprzez umiejętne łączenie, będą stanowiły podstawę obiektów przemysłowych. Tutaj po przygotowaniu całego szkieletu budynku, dodatkowo będą stosowane płyty warstwowe, czyli pływy wykonane z podwójnej warstwy blachy stalowej, najczęściej trapezowej, wypełnionej wewnątrz rdzeniem, najczęściej poliuretanowym. Tego typu ściany będą bardzo dobrze zabezpieczać obiekt termicznie i akustycznie, a co za tym idzie, jest to technologia zapewniająca dobre efekty. Sama zaś konstrukcja stalowa jest bardzo dobrze zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby wpływać na powstawanie korozji. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż mamy tutaj do czynienia z dość znacznym zużyciem stali, toteż praktycznie każda Dagra Stal oferująca swoim klientom prefabrykaty stalowe oraz elementy konstrukcji stalowych, z całą pewnością nie musi narzekać na brak obrotów.

Pozostałe wykorzystanie stali w budownictwie.

Nie bez znaczenia jest tutaj także tradycyjne budownictwo, bowiem tutaj stal na potęgę wykorzystywana jest w zbrojeniach elementów betonowych, takich jak fundamenty, stropy, czy też różnorodne filary betonowe. Stal w tym przypadku powinna być odpowiedniej jakości, aby po zatopieniu jej w betonie nie podlegała korozji, ani innym uszkodzeniom, toteż nie można stosować stali pozagatunkowej. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż przemysł budowlany zużywa na całym świecie dość sporą część światowej produkcji stali, przede wszystkim przez wzgląd na stale rosnące wykorzystanie tego materiału w nowoczesnych technologiach. Należy tutaj także przypuszczać, iż liczba ta będzie się stale zwiększać, bowiem technologie będą systematycznie pozyskiwać nowych zwolenników, przez co też, coraz więcej inwestycji budowlanych, głownie tych przemysłowych, będzie realizowanych w technologii konstrukcji stalowych. Każda zaś Dagra Stal, będzie miała zapewniony bezpieczny byt i wysoki poziom obrotów, co oczywiście przekładać się będzie na ogólną kondycję gospodarki światowej.