Zastosowanie geowłókniny typu TS.

Geosyntetyki

Geowłókniny typu TS, to specjalny rodzaj geowłóknin, stosowany głównie w budownictwie indywidualnym. Najczęściej z jej zastosowaniem możemy spotkać się podczas realizacji wszelkiego rodzaju unowocześnień w budynkach mieszkalnych oraz w ich obejściu. Są bardzo odporne na zniszczenia za sprawą wykonania ich poprzez igłowanie ciągłych włókien polipropylenowych. Charakteryzują się także wodoprzepuszczalnością, odpornością na rozrywanie, brakiem rozkładu oraz neutralnością dla środowiska naturalnego. Bardzo często znajdziemy także geowłókniny typu TS odporne w całości lub częściowo na promieniowanie UV.

Zastosowanie geowłókniny typu TS.

Jak już wspomnieliśmy podstawowe zastosowanie geowłókniny typu TS sprowadza się głównie do budownictwa mieszkalnego. Jest to materiał idealnie sprawdzający się w przypadku wzmacniania oraz stabilizacji wszelkiego rodzaju dróżek, ścieżek, chodników, tarasów i podjazdów w obejściu naszych domów. warto jednak wyszczególnić tutaj wszystkie zastosowania dla geowłókniny typu TS, bowiem jest tego o wiele więcej. Wobec tego też, geowłóknina typu TS jest wykorzystywana w następujących zastosowaniach:

  • Podjazdy garażowe – zapewnia stabilizacje konstrukcji podjazdu poprzez uniemożliwienie mieszania się warstw gruntu. Gwarantuje trwałość i działanie nawet w przypadku bardzo dużych obciążeń.
  • Drenaż – jest stosowana także przy budowie systemów drenażowych. Jej zastosowanie pozwala zmniejszyć zużycie żwiru, przy zachowaniu poziomu odprowadzania wody. Stosowana w systemach drenażowych dookoła budynków, zapewnia suche fundamenty i pomieszczenia piwnicy.
  • Tarasy ogrodowe – zapewnia trwałość i stabilizację nawierzchni tarasów ogrodowych. Gwarantuje utrzymanie warstwy piasku i zabezpieczenie jej przed wypłukiwaniem. Dzięki temu też, płytki tarasowe pozostają przez długi czas stabilne, nie chwieją się i nie zapadają.
  • Baseny i oczka wodne – tutaj geowłókniny typu TS używa się przede wszystkim do zabezpieczenia folii basenowej, dzięki czemu nie jest ona narażona na uszkodzenia. Baseny i oczka wodne będą dzięki temu trwalsze i przez długi czas szczelne.

Mamy tutaj więc wyszczególnione podstawowe zastosowania geowłókniny typu TS. Jest tego stosunkowo sporo, toteż warto o wszystkich wiedzieć, aby mieć świadomość wszechstronności zastosowań tego materiału geosyntetycznego.

Funkcje geowłókniny typu TS.

Warto tutaj także pamiętać o tym, jakie geowłóknina TS pełnić będzie funkcje, gdyż jest ich stosunkowo spor. Do najważniejszych należy tutaj zaliczyć:

  • Separacyjna – trwałe rozdzielenie żwiru i podłoża w warstwach podbudowy dróżek i chodników. Warstwy podbudowy pozostają równe i stabilne
  • Filtracyjna – zatrzymuje drobne cząstki pozostawiając jednocześnie swobodny przepływ wody. Gwarantuje zabezpieczenie systemu drenażowego przed zamulaniem.
  • Ochronna – zastosowanie geowłókniny pozwala trwale zabezpieczyć geomembrany przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Możemy więc powiedzieć, iż geowłókniny typu TS, charakteryzują się dobrą funkcjonalnością w wielu różnych zastosowaniach. Jest to więc materiał bardzo dobry o wszechstronnym zastosowaniu. Inwestycja w jego zastosowanie z całą pewnością przyczyni się do poważnych oszczędności w przyszłości.