Prawidłowy dobór geowłókniny do zastosowań budowlanych to bardzo istotna kwestia. Tym bardziej, iż obecnie, na rynku znajdziemy stosunkowo sporo rodzajów tego materiału geosyntetycznego. Kluczową kwestią jest wiec to, aby prawidłowo dopasować geowłókninę do konkretnych zastosowań. W przeciwnym bowiem razie, nie będzie możliwe osiągnięcie odpowiedniego poziomu wydłużenia żywotności konstrukcji budowlanej. Należy więc przyjrzeć się wszystkim typom, dostępnych na rynku geowłóknin oraz poznać ich podstawowe zalety, jak również zakres zastosowania. Dzięki temu bowiem, dobór geowłókniny do konkretnych zastosowań, będzie o wiele łatwiejszy i zapewni lepszą efektywność prowadzenia prac.
Czy dobór geowłókniny jest bardzo skomplikowany?
W zasadzie, można powiedzieć, iż poprawny dobór geowłókniny nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowany. Przede wszystkim, należy posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam dopasować konkretny rodzaj geowłókniny do jej konkretnego zastosowania. Dzięki temu też, będzie to materiał, który przyczyni się w znacznym zakresie do podniesienia efektywności konkretnych konstrukcji budowlanych. Warto także podkreślić, iż każda oferta geowłóknin, przedstawiana przez różnych dostawców, będzie z reguły zawierać kilka różnych ich rodzajów. Dzięki temu zaś, dobór geowłókniny będzie jak najbardziej możliwy. Po prostu z dostępnych u danego dostawcy opcji, wybieramy ten rodzaj, który odpowiada zastosowaniem, realizowanej przez nas konstrukcji budowlanej.
Wybrane rodzaje geowłókniny dostępne na rynku.
Warto sobie przytoczyć kilka słów o niektórych rodzajach geowłókniny, dostępnych na naszym rynku. Na wszystkie z całą pewnością zabrakłoby miejsca. Aczkolwiek pamiętajmy, iż dostawca geowłókniny z całą pewnością posiada ścisłe informacje na temat specyfikacji poszczególnych rodzajów, jak również na temat jej zastosowania. Dlatego też, to właśnie informacje od dostawcy geowłókniny powinny być dla nas najbardziej wiążące.
- Geowłóknina TS – to rodzaj geowłókniny stosowany przede wszystkim w przypadku realizacji prac związanych z wykańczaniem obejścia domu. Jest ona stosowana do zabezpieczania systemów drenażowych przed zamulaniem, jak również do separacji warstw gruntu przy budowie dróg dojazdowych do posesji. Często stosuje się ją także do zabezpieczania piasku przed wypłukiwaniem z warstw podbudowy.
- Geowłóknina ochronna P – produkowana jest w mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych z polipropylenu. Dodatkowo jest ona stabilizowana przeciwko promieniom UV. Jest stosowana przy budowie składowisk odpadów, tuneli, czy też zbiorników wodnych. Stanowi także doskonałe zabezpieczenie geomembran.
Podsumowanie.
Można więc powiedzieć, iż prawidłowy dobór geowłókniny do konkretnych zastosowań, opiera się przede wszystkim na dopasowaniu jej zastosowania do konkretnych warunków budowlanych. W tym celu trzeba jednak znać zakres zastosowania poszczególnych rodzajów geowłókniny, oraz skrupulatnie określić konkretne wymagania w danej realizacji inwestycji. Dzięki takiemu podejściu, dobór geowłókniny nie będzie niczym wyjątkowo kłopotliwym.